Ekonomi

KDK, maaş promosyonlarında hesap kartı üzerinden nakit puan yapılmasını önerdi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), kredi kartı kullanmayan veya kullanması engellenen kişilerin maaş promosyonu kapsamında hesap kartları aracılığıyla para puan almaları yönünde öneride bulunma kararı aldı.

KDK’nın kararına göre, Zonguldak’ta bir sağlık kuruluşunda çalışan kişiye, kredi kartını kullanırken yaşadığı sorun nedeniyle maaş promosyonu kesintisi olan puanlar ödenmedi.

Puan ödeme girişimleri sonuçsuz kalan kişi, KDK’ya başvurdu.

Başvuruyu inceleyen KDK, para puan tutarlarının kişilerin banka kartlarına yüklenmesi mümkün olmasına rağmen, yasal bir gerekçe olmaksızın banka tarafından ilgili kişilere ödeme yapılmadığını tespit etti. KDK, yararlanıcılara puanların banka kartıyla ödenmesini önerdi.

Kararda, nakit puanların promosyon ücretinin bir parçası olduğuna dikkat çekilerek, bunun Anayasa’da güvence altına alınan “mülkiyet hakkı” kapsamında değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Kararda şunlar kaydedildi:

“Başvuranın talepleri, idarenin beyanları, ilgili mevzuat hükümleri ve dosyanın tamamı kapsamındaki bilgi ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde, başvurucunun kredi kartına para puan tutarının yüklenmemesi süreci, Halihazırda kredi kartı bulunan başvuru sahibine Ocak 2023’te yüklenmesi gereken promosyon tutarının hukuka, hakkaniyete ve adalete aykırı olduğu kanaatine varılmış ve eşitlik ilkesine uygun olmadığı kanaatine varılmıştır. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu