Teknoloji

Apple, Sanal Gerçeklik Gözlüklerini İptal Etti

Apple’ın yıllardır dört gözle beklediğimiz sanal/karma gerçeklik gözlüğünden bir üzücü haber daha geldi. Bloomberg’den Mark Gürman’aApple’a göre bu yıl tanıtılması beklenen gözlükler bir süredir rafa kaldırılmıştı.

Söz konusu kararın ‘teknik zorluklardan’ kaynaklandığı paylaşılsa da Gürman’a göre tek sebep bu değildi. Apple’ın maliyeti ‘daha ucuz’ olan bir gözlük üzerinde tartıldığı bildirildi.

Daha ucuz bir gözlük için daha uzun süre beklememiz gerekecek:

Yeni öğrenilen detaylara göre Apple, uzun süredir geliştirdiği gözlüklerin yerine artık daha düşük maliyetli bir gözlüğü piyasaya sürmeyi hedefliyor. Eğer bu senin gözlüğünse 2024 veya 2025’tetanıtılması bekleniyor.

Önceki bilgiler göz önüne alındığında, karar oldukça mantıklı:

Mark Gurman’ın geçtiğimiz haftalarda aktardığı bilgilere göre Apple, sanal gerçeklik gözlüğü için bir karar aldı. 2.500$ – 3.000$ Böyle çılgın satış fiyatını hedef almaya başladı. Doğal olarak camların üretim maliyetinin yüksek olması nedeniyle bu fiyat bu kadar yüksek seviyedeydi.

Bu fiyata çıkacak bir eser, Apple’ın amacı olan genel izleyici kitlesine ulaşamayacak, niş bir ürün olabilir. Yine bu nedenle Apple’ın sanal gerçeklik dünyasındaki ilgi ve talep üzerinde fazla bir etkisi olmayacaktı.

Apple’ın düşük fiyatlı bir gözlüğü piyasaya sürmesi, sanal gerçekliğin daha fazla kişiye ulaşabileceği anlamına gelecek. Elbette bu tezlerin doğruluğunu bekleyerek görebileceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu