Teknoloji

Android 14 ile Şifreleri Ortadan Kaldıran ‘Passkeys’ Teknolojisi Üçüncü Parti Uygulamaları da Destekleyecek

Çeşitli web sitelerine ve uygulamalara erişmek için, farklı şifreler biz üretiyoruz. Pek çok şifre kombinasyonu oluşturmak gerekliyken bu kombinasyonları akılda tutmak zor olabiliyor ve bazı şifreler internet dünyasında pek güvenilir olmayabilir. Bu nedenle teknoloji devleri Geçiş anahtarlarıGeçiş anahtarı adı verilen teknolojileri kullanır.

Önce iOS 16’nın Apple, tanıtımıyla birlikte gördüğümüz Passkeys teknolojisini yayınlamıştı. Bu teknoloji şifrelerin yerini alsa da şifre girmeden giriş yapabilirsiniz ve girişler daha güvenli hale gelir. Geçiş Anahtarları alanında bir hamle daha Google’dangelmek.

Android 14 ile birlikte Şifre Anahtarları geleneksel oturum açma yöntemlerinin yerini alıyor.

Google, geliştirici blogunda, kullanıcı adı ve şifre kombinasyonları ile geçiş anahtarları gibi kimlik bilgilerini depolamak için Android’e özel yeni bir uygulama programlama arayüzünü (API) duyurdu. Kimlik Yöneticisi yarattı. Yalnızca geliştiricilerin erişimine açık olan bu API, 1 Kasım’da halka açılacak. API sayesinde biyometrik kimlik doğrulama işlemleri ve şifreler tek çatı altında birleşiyor.

Google’ın yapacağı bu değişiklikle daha yeterli bir kimlik doğrulama sistemi Tüm şifreler kullanılacağı ve şifreler tek bir yerde toplanacağı için güvende kalacaktır. 1Passwords gibi üçüncü parti uygulamaların yerini alması düşünülen Credential Manager, akıcı bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

İşletim sistemiyle birlikte gelen uygulamaları destekleyen geçiş anahtarları artık üçüncü taraf uygulamaları da destekleyecek. Bu sayede birçok uygulamada açılan oturumlar güvenli kalacaktır.

Google, bu yıl düzenlediği Google I/O etkinliğinde şifrelerin değerini vurgulayan bir görsel paylaştı.

Google, Apple’ın geçen yıl başlattığı Passkeys uygulamasını 1 Kasım’da Android 14 ile kullanıma sunacak. Bu teknolojiyi kullanıyor musunuz? Kullanırsanız deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu